Orientální koberce
Čistírna orientálních koberců, čištění orientálních koberců, čistírna orientálních vlněných koberců, čištění kusových orientálních koberců, čistírna hedvábných orientálních koberců poskytuje služby klientům v oblastech renovace, oprav, hloubkové čištění, revitalizace, antibakteriální a dezinfekční ochrany, impregnace přírodních koberců dle Vašeho přání ve špičkové kvalitě dle našich interních firemních standardů, směrnic a norem IICRC™ a odborně prováděcího systému PERSIAN®.
obchodní ochranná známka PERSIAN® definuje značkový technologický koncept odborně způsobilé prováděcí firmy Kobercový Servis® zaměřený na pravidelnou údržbu, čištění, oživení a impregnaci umělých, přírodních, vlněných, orientálních a hedvábných koberců, textilních a kožených sedaček, křesel, židlí a čalouněných materiálů. Tato značková koncepce přináší maximální profesionalitu v plné součinnosti se zachováním etických, ekologických a jakostních prováděcích standardů včetně smluvní garance poskytovaných služeb zhotovitele.
Orientální koberce spadají do kategorie dražších až drahých koberců a jejich údržba není snadná a především by měla být prováděna odborně způsobilou prováděcí firmou. Pokud je váš perský koberec doma hodně zatěžován, může se stát, že se dostane do stavu, kdy se prachu a nečistot nezbavíte vysáváním již pouhý vysáváním a proto perský koberec je vždy nejlepší nechat vyčistit profesionálně. Správné techniky čištění mohou udržet váš koberec ve skvělém stavu.
Orientální koberce – historie a nauka o kobercích
Pravé ručně vázané koberce z Orientu jsou považovány za nejkrásnější a nejlepší na světě. V minulosti se často vyskytovaly v klasicky zařízených domácnostech, ale již několik let jsou ceněny zejména pro svou originalitu a autentičnost. S návratem k pravým hodnotám jsou dnes opět v módě také orientální koberce. Ať už se jedná o rustikální, měšťanské nebo moderní koberce, bez problémů do nich zapadnou a dodají každé místnosti příjemnou, útulnou atmosféru. Zejména modernímu interiéru, který je často jednoduchý a přímočarý, může klasický koberec dodat exotický a hodnotný nádech.
Definice orientálního koberce
V rozmanitosti orientálních koberců a jejich charakteristikách je často obtížné se vyznat i pro odborníky. Dokonce ani u pojmu „Orient“ není často jasné, kterou oblast přesně označuje. Tato mezera vznikla v důsledku různých přístupů k hodnocení. Zatímco dnes obvykle ztotožňujeme muslimské země Blízkého a Středního východu s Orientem, dříve se Orient nazýval Orientem . Patřily sem všechny asijské země na jih od Ruska, tedy i Čína, a severoafrické země. Orientální koberec vychází také z této starší definice území, a proto jsou do něj zahrnuty i marocké a čínské koberce.
Stručné informace o nejdůležitějších zemích původu orientálních koberců
Perské koberce jsou pravděpodobně nejznámější orientální koberce. Perský koberec se vyznačuje výraznými ilustracemi zvířat a květin. Díky jejich neuvěřitelné rozmanitosti si zde vybere téměř každý. Exkluzivní isfahánské koberce, nezničitelné koberce Bijar a vlněné koberce Gabbeh jsou jen některé z mnoha perských proveniencí, v nichž se ručně pletou vysoce kvalitní koberce.
Afghánské koberce: V Afghánistánu je koberec důležitou součástí kultury a každodenního života. Afghánské koberce mají krátký vlas, jsou jemně vázané a mají červenohnědou barvu. Navzdory probíhajícím konfliktům v zemi se stále pletou pravé afghánské orientální koberce. Díky své klidné povaze si našly mnoho přátel po celém světě.
Turecké koberce: Ručně vázané turecké orientální koberce jsou dnes velmi vzácné. Známé jsou malé a velmi jemné hedvábné mosty z města Hereke. Koberec Hereke může mít až 3 miliony uzlů na metr čtvereční. Při nákupu na dovolené byste však měli být opatrní. Často se tam prodávají napodobeniny za nepřiměřené ceny.
Indické koberce: Většina orientálních koberců na světě se dnes ručně splétá v Indii. Orientální a muslimský vliv se do Indie dostal při různých výbojích středoasijských mocností. Manufaktury založené v té době přinesly do země také umění tkaní koberců. Dnes se indické čajové koberce vyznačují výjimečně měkkou vlnou a velmi dobrou cenou.
Čínské koberce: Říše středu patří do rozšířené definice Orientu. Na rozdíl od dnešní pověsti této země mají čínské koberce původ v době, kdy Čína představovala výjimečné umělecké předměty. Tento standard kvality se naštěstí zachoval i u ručně vázaných orientálních koberců. Jelikož je země původu pravého hedvábí, jsou zejména hedvábné koberce mimořádně krásné a jemné.
Pákistánské koberce: V pákistánské historii hrálo uzlování koberců spíše podřadnou roli. Dnes se zde pletou především velmi oblíbené koberce Ziegler. Zde byly zauzlovány do mnoha nových vzorů, které vycházejí z jejich původního designu. Barvy jsou často béžové a červené. Ve výjimečných případech jsou tyto koberce vázány také v modré nebo zelené barvě. Vlas koberců Ziegler je krátký a pevný.
Marocké koberce: Marocký berberský koberec je pravděpodobně nejhustší a nejvlněnější v celém Orientu. Tento koberec je na dotek neuvěřitelně měkký. Je však třeba věnovat zvláštní pozornost kvalitě vlny, protože nejlevnější nabídka často není ta nejlepší.
Uzbecké koberce: Orientální koberce se dnes v Uzbekistánu již nepletou. Země kdysi ležela na legendární Hedvábné stezce, po které ve 13. století cestoval Marco Polo a seznámil nás s kulturou Dálného východu. Oblíbené bucharské koberce pocházejí z dnešního města Buxoro.
Koberce z Nepálu: Nepálské koberce s vysokým vlasem a vlnou se pletou v zemi na střeše světa. Jejich barvy jsou obvykle velmi originální a přirozené.
Co dělá ručně vázaný orientální koberec orientálním kobercem?
Tradice ručního vázání koberců má velmi dlouhou a starobylou historii. Odhaduje se, že vznikla asi před 3000 lety ve střední Asii a poměrně rychle prošla překvapivě vysokou mírou profesionalizace. Nejstarší dochovaný koberec, takzvaný pasýrský koberec, byl svázán celkem 1 300 000 symetrickými dvojitými uzly, což vyžaduje výraznou znalost uzlování koberců. I dnes se většina orientálních koberců stále váže ručně s velkým nasazením a důrazem na detail. Rozdíl mezi ručně vázaným kobercem a strojově vázaným kobercem je zřejmý i laikům. Strojově vázané koberce jsou tvrdší a jsou vyrobeny ze syntetických vláken. Postrádají také přirozenou autoritu a originalitu pravého ručně vázaného orientálního koberce. Vysoce kvalitní vlna pravého ručně vázaného koberce navíc zajišťuje výrazné zlepšení akustiky a klimatu v místnosti. Tuto vlastnost nemůže mít ani koberec ze syntetických vláken.
Čištění orientálních koberců a jejich údržba
Orientální koberce s přírodním materiálem vyžadují profesionální péči. Není doporučeno se pokoušet o domácí hloubkové čištění prostřednictví parního čističe ze zadní a přední strany, jelikož jej parní čistič není schopen vyčistí celý a prostupující nadměrné teplo poškozuje vlnu a její přírodní lanolin. Přílišná teplota může zároveň vést ke smršťování přírodních vláken orientálních koberců, čímž se můžete vystavit riziku jejich trvalého poškození.
Domácí péče o orientální koberce je prostá. Pravidelné týdenní vysávání ideální s klepací hlavicí mu neublíží po celá desetiletí. Přírodní rostlinná barviva, hustá vazba a přírodní mastnota panenské vlny poskytují ochranu, takže většina nečistot do koberce vůbec nepronikne. V základech se mohou časem usazovat pouze nejmenší částice písku a prachu. Aby se z koberce odstranily i ty nejmenší prachové částice, doporučuje se hloubkově čistit koberec za každých 2-3 roků u odborníků – profesionální čistírně přírodních koberců.
V každodenním životě znají orientální koberce jen dva nepřátele: červené víno a roky slunečního svitu. Skvrny od červeného vína lze ošetřit, ale čištění je časově velmi náročné, a proto představuje nezanedbatelný nákladový faktor. Abyste zabránili jednostrannému vystavení koberce slunečním paprskům, pomáhá často otáčet koberec v rovnoměrných intervalech tak, aby byly obě strany vystaveny podobnému množství slunečního světla. Slunce nemusí nutně vést ke snížení hodnoty koberce. Mnoho starých a starožitných orientálních koberců se stalo obzvláště krásnými a cennými až díky rovnoměrnému vystavení slunečnímu světlu. Některé orientální koberce se dokonce dlouhodobě vystavují slunci, aby barva získala jasnější a vyváženější lesk.
V případě, že se perský koberec dostane do kontaktu pouze s vodou, obvykle jej stačí důkladně vysušit z obou stran. Koberec se bude na mokrém místě několik dní zvedat, protože osnova se vlivem vlhkosti rozpíná. Jakmile vlhkost z koberce unikne, osnova se opět usadí a koberec se nezmění. Je třeba se vyvarovat silného tření skvrn od vody za sucha nebo používání čisticích prostředků, protože obojí může perský koberec poškodit. V případě skvrn od kávy nebo koly byste měli co nejdříve kontaktovat odborníka. Skvrnu můžete ošetřit sami pomocí vlažné vody a prostředku na mytí nádobí. Předtím byste však měli požádat o radu odborníka.
Odstranění plísní + předcházení vzniku plísní u starších orientálních koberců, které mohou být cítit plísní či vlhkým zápachem je důležité nezanedbat, jelikož přírodní koberce mají přirozenou tendenci zadržovat vlhkost, která později vede ke vzniku plísní. Existuje několik způsobů, jak se můžete čištěním koberců zbavit nepříjemného zápachu:
- Nechte perský koberec několik hodin na slunečním světle.
- Vysušte koberec větrákem z obou stran a nezapomeňte pracovat po částech.
- Dovezte koberec do profesionální čistírny koberců – toto je zaručený způsob jak se zbavit plísní z orientálního koberce.
Profesionální čistírna koberců a poskytovaná renomovaná údržba orientálních koberců prostřednictvím odborně způsobilému technologickému postupu přináší jistotu, že se váš perský koberec nesrazí, nevybledne, a dokonce nebude vykazovat žádné poškození.
- Většinu nečistot a prachu z orientálního koberce nejprve odstraníme ručně šetrným strojovým zařízením, namísto toho, abychom jej prohnali agresivním zařízením, které může váš drahocenný koberec poškodit.
- V závislosti na materiálu vašeho orientálního koberce použijeme specializovaný odstraňovač skvrn, který skvrny důkladně odstranění či zredukuje dle stavu koberce.
- V závislosti na materiálu bude váš koberec buď vyčištěn ve vodní lázni a následně vyčištěn chemicky s použitím speciálních „WOOL SAFE“ chemických čističů.
- Orientální koberce poté co nejlépe vysušíme, abychom je zbavili přebytečné vlhkosti a dáme jej vyschnout a vypneme jej.
- Nakonec perský koberec důkladně dezinfikujeme a impregnujeme a po důkladné zkontroluje jej zabalíme a připravíme jej k předání či k převozu k Vám.
Jak můžete koberec ochránit před poškozením
- Larvy molů hnízdící v orientálních kobercích se vyskytují poměrně často a lze je mít pod kontrolou pravidelným klepání s vysáváním, ponecháním koberců na slunečním světle po dobu několika hodin a také jejich odborným čištěním.
- Pokud chcete orientální koberce uložit do skladu, je nejlepší nechat je odborně vyčistit a uchovávat je v uzavřeném zázemí, aby se na ně nedostaly nečistoty.
- Koberec vždy uchovávejte v suchém a čistém prostoru, protože vlhkost způsobuje poškození koberce.
- Abyste se vyhnuli nadměrnému tlaku na koberec, používejte na nohy stolů a židlí nábytkové kryty.
- Pod volné koberce používejte silné gumové podložky, abyste zabránili jejich klouzání. Pomáhají také zvládnout hmotnost nábytku.
Závěrem lze říci, že je vždy lepší nechat si orientální koberce vyčistit profesionálem, než se o to pokoušet svépomocí. Čím větší je totiž pravděpodobnost chyby, tím více se Váš koberec poškodí či může lokálně znehodnotit a to i nevratně.