Jutové koberce
Čistírna jutových koberců, čištění jutových koberců, čistírna jutových vlněných koberců, čištění kusových jutových koberců, čistírna hedvábných jutových koberců poskytuje služby klientům v oblastech renovace, oprav, hloubkové čištění, revitalizace, antibakteriální a dezinfekční ochrany, impregnace přírodních koberců dle Vašeho přání ve špičkové kvalitě dle našich interních firemních standardů, směrnic a norem IICRC™ a odborně prováděcího systému PERSIAN®.
obchodní ochranná známka PERSIAN® definuje značkový technologický koncept odborně způsobilé prováděcí firmy Kobercový Servis® zaměřený na pravidelnou údržbu, čištění, oživení a impregnaci umělých, přírodních, vlněných, jutových a hedvábných koberců, textilních a kožených sedaček, křesel, židlí a čalouněných materiálů. Tato značková koncepce přináší maximální profesionalitu v plné součinnosti se zachováním etických, ekologických a jakostních prováděcích standardů včetně smluvní garance poskytovaných služeb zhotovitele.
Jutové koberce jsou čím dál tím populárnější volbou pro majitele domovů a designéry interiérů, a to z dobrého důvodu. Juta je přírodní vlákno získávané z rostliny Corchorus, která je ekologicky šetrnější než mnoho syntetických materiálů používaných v kobercích. Navíc koberce z juty nabízejí celou řadu výhod, které mohou zpestřit váš domov. Jsou odolné, nadčasové, ekologické, komfortní a snadno se udržují.
Jutové koberce – historie a nauka o kobercích
Jutu pravděpodobně znáte jako pytlovinu. V interiéru se s ní setkáváme hlavně u koberců, dekorací, svítidel nebo bytových textilií. Starost o jutové koberce a další výrobky je poměrně náročná, avšak je vyvážená vysokou odolností, prodyšností, izolačními i antistatickými vlastnostmi.
Výroba a zpracování juty je skoro tak stará jako lidská civilizace. Za počátek strojové výroby jutové příze se považuje zpracování juty v přádelně lnu ve skotském Dundee v roce 1830, Britové pak ovládali výrobu a trh s jutou až do konce 19. století. V Indii byla otevřena první tkalcovna jutového zboží v roce 1855 a začátkem 20. století se zde vyrábělo (hlavně v Kalkatě a okolí) již 450 milionů jutových pytlů ročně. V kontinentální Evropě a v USA došlo od konce 19. století k jistému rozvoji ve zpracování jutových vláken (a konstrukci výrobních strojů), na začátku 21. století (2012) se však v této oblasti zpracovávalo méně než 1 % jutových vláken, prakticky celá výroba jutových textilií se odtud přesunula na indický subkontinent.
Pěstování přírodní juty se soustřeďuje hlavně na dva druhy:
Corchorus olitorius s obchodním označením Tossa, se podílí až 80 % na celkové sklizni. Rostlina dosahuje výšky asi 2,5 metru, má listy elipsovitého tvaru, plody vyrůstají z podlouhlých tobolek. Tento jutovník pochází z Afriky, do dnešních pěstitelských oblastí se dostal teprve v 19. století.
Corchorus capsularis zvaná obvykle „bílá juta“ má asi 10% podíl na sklizni. Dorůstá až do výšky 4 metrů, plody rostou z kulatých tobolek. Za původní oblast pěstování se považuje území na hranicích Indie a Barmy.
V tropickém klimatu se dá juta pěstovat bez umělého zavlažování s průměrným hektarovým výnosem 1,5-2 tuny. Juta dozrává asi 120-150 dní po vysetí. Stonky se po sklizni 18-30 dní máčí, potom se vlákna oddělují od dřeviny, 2-3 dny suší, zařazují do 6-8 jakostních tříd (podle pevnosti vlákna, obsahu dřeviny aj.) a svazují do balíků po cca 120 kg. Před zpracováním v přádelně (u exportního zboží před odesláním) se odřezává z podřadné dolní části stonku 20-40 cm tzv. „cutting“, který se prodává za nižší cenu.
Za nepravou jutu se často považuje čínská juta tj. vlákna mračňáku Theophrastova (Abutilon theophrasti),[9]jávská juta, kenaf neboli bombajské konopí a několik podobných druhů. Světová produkce těchto vláken dosáhla v roce 2016 cca 230 000 tun.
Vlastnosti a použití jutových vláken
Juta patří k nejlevnějším surovinám pro textilní průmysl. Rostlina obsahuje 5-7,5 % „technických“ vláken o délce 150-400 cm (svazek z nejméně 10 elementárních vlákének s délkou 1-5 mm spojených lignitem) má průměr asi 18 µm a relativní pevnost 83-196 mN/tex. Navlhavost dosahuje až 34 %, juta výborně odolává mikroorganizmům a velmi snadno se barví. K nevýhodám patří, že výrobky z juty značně práší (uvolňování elementárních vláken) a nepříjemně zapáchají.
Z více než 90 % přízí se vyrábí tkaniny, jen malá část hrubých přízí se používá na provaznické výrobky.
U tkanin se běžně rozeznávají níže uvedené druhy:
Saking – pytlovina na hrubé obaly těžších materiálů. Tkanina v keprové vazbě, zpravidla s osnovou ze skané příze, až 750 g/m². V posledních letech (2013) asi 3/4 vyráběného množství jutových tkanin (0,60 €/kg)
Hesián – plátnová tkanina s řidší dostavou, hmotnost do 500 g/m². Použití: na pytle a krejčovské vložky. Asi 15 % vyráběných tkanin (cena 2013 = 0,72 €/kg
CBS (Carpet Backing Cloth) – podkladová tkanina na všívané koberce s váhou cca 200-400 g/m²
Canvas – nejjemnější hustá tkanina ze skané příze
Scrim – řídká levná tkanina
Ke tkaní se na začátku 21. století používaly skoro výhradně člunkové (převážně starší než 30 let) a ruční stavy. Jen asi 2 % byly modernější bezčlunkové stroje. (Např. čínský jehlový stroj s pracovní šířkou do 300 cm se 400 obr/min).
K možnému použití jutových výrobků se vedle všeobecně známých obalů a dekoračních textilií v prodejních prospektech uvádí řada alternativ. Podíl na spotřebě tkanin pro tyto účely je však dosud jen velmi nízký.
Čištění jutových koberců a jejich údržba
Jutové koberce s přírodním materiálem vyžadují profesionální péči. Není doporučeno se pokoušet o domácí hloubkové čištění prostřednictvím parního čističe ze zadní a přední strany, jelikož jej parní čistič není schopen vyčistí celý a prostupující nadměrné teplo poškozuje vlnu a její přírodní lanolin. Přílišná teplota může zároveň vést ke smršťování přírodních vláken jutových koberců, čímž se můžete vystavit riziku jejich trvalého poškození.
Domácí péče o jutové koberce je prostá. Pravidelné týdenní vysávání ideální s klepací hlavicí mu neublíží po celá desetiletí. Přírodní rostlinná barviva, hustá vazba a přírodní mastnota panenské vlny poskytují ochranu, takže většina nečistot do koberce vůbec nepronikne. V základech se mohou časem usazovat pouze nejmenší částice písku a prachu. Aby se z koberce odstranily i ty nejmenší prachové částice, doporučuje se hloubkově čistit koberec za každých 2-3 roků u odborníků – profesionální čistírně přírodních koberců.
V případě, že se jutový koberec dostane do kontaktu pouze s vodou, obvykle jej stačí důkladně vysušit z obou stran. Juta je obzvláště citlivá na vlhko. Proto je třeba dávat pozor, abyste rozlitými tekutinami koberec nezničili. Případné rozlité tekutiny je tak třeba okamžitě setřít savým bavlněným hadříkem. Koberec se bude na mokrém místě několik dní zvedat, protože osnova se vlivem vlhkosti rozpíná. Jakmile vlhkost z koberce unikne, osnova se opět usadí a koberec se nezmění. Je třeba se vyvarovat silného tření skvrn od vody za sucha nebo používání čisticích prostředků, protože obojí může jutový koberec poškodit. V případě skvrn od kávy nebo koly byste měli co nejdříve kontaktovat odborníka. Skvrnu můžete ošetřit sami pomocí vlažné vody a prostředku na mytí nádobí. Předtím byste však měli požádat o radu odborníka.
V čistírně koberců preferujeme použití suchého pěnového čištění s vynikajícím čistícím účinkem, jenž je šetrný vůči barvám a vláknu ohleduplný k šamponování textilních podlahovin z přírodních vláken, čalounění a potahů stěn. Obsahuje vysoce kvalitní aktivní čistící substance a speciální Anti-Soiling komponenty, které zabraňují zvýšenému opětovnému znečištění ošetřené plochy. Neobsahuje bělidla ani optické zjasňovače, nezpůsobí žádné změny barev. Pěnové čištění je obzvláště vhodné pro čištění přírodních a orientálních koberců citlivých na vlhkost (např. z vlny, hedvábí, kokosu, juty, sisalu, lýka).
Profesionální čistírna koberců a poskytovaná renomovaná údržba jutových koberců prostřednictvím odborně způsobilému technologickému postupu přináší jistotu, že se váš jutový koberec nesrazí, nevybledne, a dokonce nebude vykazovat žádné poškození.
- Většinu nečistot a prachu z jutového koberce nejprve odstraníme ručně šetrným strojovým zařízením, namísto toho, abychom jej prohnali agresivním zařízením, které může váš drahocenný koberec poškodit.
- V závislosti na materiálu vašeho jutového koberce použijeme specializovaný odstraňovač skvrn, který skvrny důkladně odstranění či zredukuje dle stavu koberce.
- V závislosti na materiálu bude váš koberec buď vyčištěn ve vodní lázni a následně vyčištěn chemicky s použitím speciálních „WOOL SAFE“ chemických čističů a pěnových čističů na bázi suché pěny.
- Jutové koberce poté co nejlépe vysušíme, abychom je zbavili přebytečné vlhkosti a dáme jej vyschnout a vypneme jej.
- Nakonec jutový koberec důkladně dezinfikujeme a impregnujeme a po důkladné zkontroluje jej zabalíme a připravíme jej k předání či k převozu k Vám.
Závěrem lze říci, že je vždy lepší nechat si jutové koberce vyčistit profesionálem, než se o to pokoušet svépomocí. Čím větší je totiž pravděpodobnost chyby, tím více se Váš koberec poškodí či může lokálně znehodnotit a to i nevratně.