Kelim koberce
Čistírna kelim koberců, čištění kelim koberců, čistírna kelim vlněných koberců, čištění kusových kelim koberců, čistírna hedvábných kelim koberců poskytuje služby klientům v oblastech renovace, oprav, hloubkové čištění, revitalizace, antibakteriální a dezinfekční ochrany, impregnace přírodních koberců dle Vašeho přání ve špičkové kvalitě dle našich interních firemních standardů, směrnic a norem IICRC™ a odborně prováděcího systému PERSIAN®.
obchodní ochranná známka PERSIAN® definuje značkový technologický koncept odborně způsobilé prováděcí firmy Kobercový Servis® zaměřený na pravidelnou údržbu, čištění, oživení a impregnaci umělých, přírodních, vlněných, kelim a hedvábných koberců, textilních a kožených sedaček, křesel, židlí a čalouněných materiálů. Tato značková koncepce přináší maximální profesionalitu v plné součinnosti se zachováním etických, ekologických a jakostních prováděcích standardů včetně smluvní garance poskytovaných služeb zhotovitele.
Kelim koberce spadají do kategorie dražších až drahých koberců a jejich údržba není snadná a především by měla být prováděna odborně způsobilou prováděcí firmou. Pokud je váš perský koberec doma hodně zatěžován, může se stát, že se dostane do stavu, kdy se prachu a nečistot nezbavíte vysáváním již pouhý vysáváním a proto perský koberec je vždy nejlepší nechat vyčistit profesionálně. Správné techniky čištění mohou udržet váš koberec ve skvělém stavu.
Kelim koberce – historie a nauka o kobercích
Ručně tkané kelimské koberce – tkalcovské umění od Maroka po Afghánistán. Kelimy se skvěle hodí do každého interiéru, ať už moderního, nebo rustikálního. Jejich plochý vlas, jednoduché barvy a vzory, stejně jako jejich přirozený a okouzlující charakter jednoduše inspirují. Jednotná definice však ve skutečnosti neexistuje, protože jejich původ je nejistý.
Ručně tkané Kelimy mají v různých orientálních zemích velmi dlouhou tradici, a přesto ani v odborné literatuře neexistuje přesná definice koberce Kelim. Tento termín mnohem více označuje celou řadu různých ručně vyráběných plochých tkanin z Orientu. Na rozdíl od klasických orientálních koberců jsou tkané, nikoliv vázané. Díky tomu připomínají spíše robustní a odolnou látku než koberec. Důkazy o jejich používání jsou staré několik staletí, zejména v Íránu, Afghánistánu, Maroku a Turecku. Svět Kelimů je stejně jako svět orientálních koberců nekonečný. Každá země si vyvinula zvláštní vzory a výrobní postupy pro své vlastní ručně tkané koberce Kelim. Původně je pletly kočovné kmeny pro vlastní potřebu, proto mohou být staré a starožitné koberce Kelim velmi vzácné a drahé.
- Afghánistán: často se nazývá Kelim Fars
- Turecko / Anatolie: starožitné Kelimy a anatolské Kelimy
- Írán: starožitné Kelimy, Sirjan Kelim a Gashghai Kelim
- Severní Afrika: marocké Kelimy
Kelimy v moderním interiéru
Kelimové koberce jsou pevně a rovně tkané. Výška Kelimu je obvykle několik milimetrů. Ručně tkané Kelimy se vyznačují také vlasem z čisté nové vlny. Proto se velmi dobře hodí do dnešního často spartánského vybavení. Klasický ručně vázaný vlněný koberec může místnosti dodat hodně tepla a útulnosti, ale často až příliš, takže obývací pokoj působí nepřehledně a těžce. V takových případech je obvykle ideální volbou moderní ručně tkaný koberec Kelim. Kromě lehkosti a pastelových barev zaujmou jednoduchým geometrickým vzhledem. Jsou velmi nenáročné na interiérový design a hladce splynou s vaším nábytkem. Koupí pravého Kelimu si můžete přenést kousek Orientu do svého domova. Světlý základní tón Kelimu podtrhne dojem z obývacího pokoje a nábytku velmi elegantním a trvalým způsobem. Vzhledem k tomu, že jsou vyrobeny z přírodních tkanin, se Kelimy také velmi snadno udržují.
Turecké a anatolské Kelimy
Kelimské koberce z Anatolie a Turecka se po staletí tkají pro domácí použití a používají se jako koberce nebo závěsy na zeď. Po většinu své historie proto neměly pro obchod žádný význam a dlouho zůstávaly Evropanům neznámé. Teprve v roce 1965, na výstavě tureckého umění v Německu, se staly téměř přes noc populárními. Od té doby se nezastavila touha po nákupu těchto dekorativních a exotických látek. Většina z nich je stále tkaná doma ve vesnických rodinách jako vedlejší činnost. Turecké Kelimy jsou příčně pruhované a poměrně velké. Originální vlněný koberec Kelim poznáte podle netradičních rozměrů, protože nebyl utkán pro obchod, ale pro vlastní potřebu.
Kelimy a tkalcovský stav
Protože se mnoho Kelimů vyrábělo doma a měli k dispozici pouze tkalcovský stav běžné šířky, mnoho z nich se vyrábělo ve dvou kusech a pak se sešívaly dohromady. Může se stát, že osnova jedné poloviny je jiná než osnova druhé poloviny a oba kusy do sebe nakonec zapadnou jen s trochou fantazie. Ale právě takové koberce Kelim velmi pěkně ukazují, jak jednoduchý a prostý je původ kolem Kelimů. Vzhledem k tomu, že jsou uzlíky vázány na obdélníkovou základní tkaninu, mohou být uzlíky pouze obdélníkové, nikoliv kulaté. Oblíbené jsou také dlouhé Kelimové běhouny. Vzhledem k tomu, že tkalcovský stav je omezen pouze na šířku, nikoli na délku, je tkaní běžců velmi snadné. Některé Kelimové pásy jsou dlouhé až 8 metrů.
Kelim Patchwork a Kelim Vintage
Již nějakou dobu se ze starého kelimu vyrábí takzvaný kelimský patchwork nebo kelimský vintage. Za tímto účelem se použitelné části starého nebo použitého Kelimu spojí dohromady a vytvoří se nový. Vintage Kelimové koberce se také záměrně bělí na slunci, aby se dosáhlo homogennějšího a světlejšího barevného efektu. Naše vintage Kelimy jsou velmi oblíbené právě pro tyto vlastnosti a velmi dobře se hodí do obývacího pokoje s dřevěným nábytkem.
Afghánský koberec Kelim – vynikající vlna a krásné barvy
V Afghánistánu se již po staletí pletou Kelimy z pravé vlny pro domácí použití. Afghánské Kelimy jsou často známé jako Kelim Fars. Nádherný design se zachoval dodnes, a to ve svěžích barvách, jako je béžová, růžová, šedá, červená a modrá. Afghánské Kelimy jsou díky speciální technice tkaní oboustranné, tj. lze je používat z obou stran. Hromada afghánských vlněných Kelimů je oboustranně zakončená a je robustní. Některé perské Kelimy lze použít také jako oboustranné koberce nebo dokonce jako venkovní Kelimy.
Kelimy Nimbaft
Koberec Nimbaft je hybridem ručně tkaného a ručně vázaného koberce. Části Kelimového koberce jsou jako obvykle ploché, ale uzlové části jsou výrazně vyšší. Výroba nimbaftu je mnohem časově náročnější než tkaní kelimu.
Čištění kelim koberců a jejich údržba
Kelim koberce s přírodním materiálem vyžadují profesionální péči. Není doporučeno se pokoušet o domácí hloubkové čištění prostřednictví parního čističe ze zadní a přední strany, jelikož jej parní čistič není schopen vyčistí celý a prostupující nadměrné teplo poškozuje vlnu a její přírodní lanolin. Přílišná teplota může zároveň vést ke smršťování přírodních vláken kelim koberců, čímž se můžete vystavit riziku jejich trvalého poškození.
Domácí péče o kelim koberce je prostá. Pravidelné týdenní vysávání ideální s klepací hlavicí mu neublíží po celá desetiletí. Přírodní rostlinná barviva, hustá vazba a přírodní mastnota panenské vlny poskytují ochranu, takže většina nečistot do koberce vůbec nepronikne. V základech se mohou časem usazovat pouze nejmenší částice písku a prachu. Aby se z koberce odstranily i ty nejmenší prachové částice, doporučuje se hloubkově čistit koberec za každých 2-3 roků u odborníků – profesionální čistírně přírodních koberců.
V každodenním životě znají kelim koberce jen dva nepřátele: červené víno a roky slunečního svitu. Skvrny od červeného vína lze ošetřit, ale čištění je časově velmi náročné, a proto představuje nezanedbatelný nákladový faktor. Abyste zabránili jednostrannému vystavení koberce slunečním paprskům, pomáhá často otáčet koberec v rovnoměrných intervalech tak, aby byly obě strany vystaveny podobnému množství slunečního světla. Slunce nemusí nutně vést ke snížení hodnoty koberce. Mnoho starých a starožitných kelim koberců se stalo obzvláště krásnými a cennými až díky rovnoměrnému vystavení slunečnímu světlu. Některé kelim koberce se dokonce dlouhodobě vystavují slunci, aby barva získala jasnější a vyváženější lesk.
V případě, že se perský koberec dostane do kontaktu pouze s vodou, obvykle jej stačí důkladně vysušit z obou stran. Koberec se bude na mokrém místě několik dní zvedat, protože osnova se vlivem vlhkosti rozpíná. Jakmile vlhkost z koberce unikne, osnova se opět usadí a koberec se nezmění. Je třeba se vyvarovat silného tření skvrn od vody za sucha nebo používání čisticích prostředků, protože obojí může perský koberec poškodit. V případě skvrn od kávy nebo koly byste měli co nejdříve kontaktovat odborníka. Skvrnu můžete ošetřit sami pomocí vlažné vody a prostředku na mytí nádobí. Předtím byste však měli požádat o radu odborníka.
Odstranění plísní + předcházení vzniku plísní u starších kelim koberců, které mohou být cítit plísní či vlhkým zápachem je důležité nezanedbat, jelikož přírodní koberce mají přirozenou tendenci zadržovat vlhkost, která později vede ke vzniku plísní. Existuje několik způsobů, jak se můžete čištěním koberců zbavit nepříjemného zápachu:
- Nechte perský koberec několik hodin na slunečním světle.
- Vysušte koberec větrákem z obou stran a nezapomeňte pracovat po částech.
- Dovezte koberec do profesionální čistírny koberců – toto je zaručený způsob jak se zbavit plísní z kelimho koberce.
Profesionální čistírna koberců a poskytovaná renomovaná údržba kelim koberců prostřednictvím odborně způsobilému technologickému postupu přináší jistotu, že se váš perský koberec nesrazí, nevybledne, a dokonce nebude vykazovat žádné poškození.
- Většinu nečistot a prachu z kelimho koberce nejprve odstraníme ručně šetrným strojovým zařízením, namísto toho, abychom jej prohnali agresivním zařízením, které může váš drahocenný koberec poškodit.
- V závislosti na materiálu vašeho kelimho koberce použijeme specializovaný odstraňovač skvrn, který skvrny důkladně odstranění či zredukuje dle stavu koberce.
- V závislosti na materiálu bude váš koberec buď vyčištěn ve vodní lázni a následně vyčištěn chemicky s použitím speciálních „WOOL SAFE“ chemických čističů.
- Kelim koberce poté co nejlépe vysušíme, abychom je zbavili přebytečné vlhkosti a dáme jej vyschnout a vypneme jej.
- Nakonec perský koberec důkladně dezinfikujeme a impregnujeme a po důkladné zkontroluje jej zabalíme a připravíme jej k předání či k převozu k Vám.
Jak můžete koberec ochránit před poškozením
- Larvy molů hnízdící v kelim kobercích se vyskytují poměrně často a lze je mít pod kontrolou pravidelným klepání s vysáváním, ponecháním koberců na slunečním světle po dobu několika hodin a také jejich odborným čištěním.
- Pokud chcete kelim koberce uložit do skladu, je nejlepší nechat je odborně vyčistit a uchovávat je v uzavřeném zázemí, aby se na ně nedostaly nečistoty.
- Koberec vždy uchovávejte v suchém a čistém prostoru, protože vlhkost způsobuje poškození koberce.
- Abyste se vyhnuli nadměrnému tlaku na koberec, používejte na nohy stolů a židlí nábytkové kryty.
- Pod volné koberce používejte silné gumové podložky, abyste zabránili jejich klouzání. Pomáhají také zvládnout hmotnost nábytku.
Závěrem lze říci, že je vždy lepší nechat si kelim koberce vyčistit profesionálem, než se o to pokoušet svépomocí. Čím větší je totiž pravděpodobnost chyby, tím více se Váš koberec poškodí či může lokálně znehodnotit a to i nevratně.