Bavlněné koberce
Čistírna bavlněných koberců, čištění bavlněných koberců, čistírna bavlněných tkaných koberců, čištění kusových bavlněných koberců, čistírna orientálních bavlněných koberců poskytuje služby klientům v oblastech renovace, oprav, hloubkové čištění, revitalizace, antibakteriální a dezinfekční ochrany, impregnace přírodních koberců dle Vašeho přání ve špičkové kvalitě dle našich interních firemních standardů, směrnic a norem IICRC™ a odborně prováděcího systému PERSIAN®.
obchodní ochranná známka PERSIAN® definuje značkový technologický koncept odborně způsobilé prováděcí firmy Kobercový Servis® zaměřený na pravidelnou údržbu, čištění, oživení a impregnaci umělých, přírodních, vlněných, bavlněných a hedvábných koberců, textilních a kožených sedaček, křesel, židlí a čalouněných materiálů. Tato značková koncepce přináší maximální profesionalitu v plné součinnosti se zachováním etických, ekologických a jakostních prováděcích standardů včetně smluvní garance poskytovaných služeb zhotovitele.
Bavlněné koberce jsou vyráběny z bavlny, jenž je všestranná přírodní tkanina charakteristická měkkostí, prodyšností a odolností. Velmi dobře také absorbuje vlhkost. Díky hypoalergenním vlastnostem se hodí i pro alergiky a osoby s citlivou pokožkou.
Bavlněné koberce – historie a nauka o kobercích
Přírodní vlněné a bavlněné koberce na žebříčku odolných koberců jasně vévodí. Vlna obsahuje lanolin, která pomáhá k větší pružnosti a odolnosti kobercového vlákna. Vlněné a bavlněné kusové koberce lze zakoupit v tlumených tónech a tak i v pestrých barvách. Samostatnou kapitolu tvoří perské koberce, které prostoru propůjčí nádech luxusu.
Bavlna je jemná bílá substance sestávající z vláken získávaných ze semen rostlin, které patří k rodu Gossypium (bavlník). Podle dosavadních poznatků se pěstoval bavlník na textilní vlákno už před několika tisíci lety, jak o tom svědčí nálezy ze 4. tisíciletí př. n. l. v Pákistánu nebo 7000 let staré textilie z Egypta nebo z Mexika. Systematické pěstování bavlníku za účelem prodeje vláken bavlny začalo v Egyptě, v Indii a v Peru. Ze 7. století před n. l. pochází asi nejstarší písemná zmínka o exportu bavlny – z Indie do (dnešního) Iráku. Do Evropy se prodala první bavlna asi o 200 let později a do Číny v 6. století n. l.
Přehled textilních vláken následující tzv. „kulturní“ druhy
Bavlník chlupatý (Gosypium hirsutum) se pěstuje jako jednoletý keř. Pochází asi z Mexika, pěstuje se prakticky ve všech zemích dodávajících bavlnu a již od 20. století představuje kolem 90 % celosvětové sklizně[12]. Vlákna jsou bílá nebo nažloutlá, s délkou 19–38 mm.
Bavlník keřovitý (Gossypium Barbadense) pochází z ostrova Barbados. Dává nejcennější druhy bavlny, které se pěstují zejména v USA, Peru, Egyptě a prodávají např. pod obchodními názvy Pima, Sea Island, Giza aj. Vlákna jsou velmi jemná a dosahují délky od 35 do nejméně 50 mm. Podíl na světové sklizni obnáší asi 8%
Bavlník bylinný (Gossypium herbaceum) pochází z Indie, pěstuje se hlavně v Indii, Pákistánu a také v jižní Evropě. Vlákna jsou žlutá až nahnědlá s délkou 15–26 mm.
Bavlník stromový (Gossypium arboreum) pochází z Afriky, pěstuje se jako víceletý strom v Indii, Číně, v afrických zemích aj. Rostlina dává poměrně hrubá vlákna o délce 22–24 mm. Vlákna z bylinného a stromového bavlníku se podílejí na celosvětové sklizni cca 2 %
Organická bavlna ze získává z bavlníku, jenž se pěstuje bez použití škodlivých chemikálií s cílem ochrany životního prostředí a použití bavlny pro zdravotně zaručeně nezávadné výrobky. Dosud (do roku 2013) se z organické bavlny vyráběly např. textilie pro kojence, produkty pro zdravotnickou potřebu, výplň matrací a také oděvy což se již změnilo. V roce 1991 byly v USA vydány předpisy pro certifikaci organicky produkované bavlny, podle kterých:
- půda před nasetím musí 3 roky ležet ladem nebo se na ní musí organicky pěstovat jiné rostliny než bavlna
- 3 roky po sobě musí pěstovat bavlna organickým způsobem
- výnos organického bavlníku nepřesahuje polovinu výnosu normálně pěstovaných rostlin, vlákna jsou kratší a mají menší pevnost
Čištění bavlněných koberců a jejich údržba
Bavlněné koberce s přírodním materiálem vyžadují profesionální péči. Není doporučeno se pokoušet o domácí hloubkové čištění prostřednictvím parního čističe ze zadní a přední strany, jelikož jej parní čistič není schopen vyčistí celý a prostupující nadměrné teplo poškozuje vlnu a její přírodní lanolin. Přílišná teplota může zároveň vést ke smršťování přírodních vláken bavlněných koberců, čímž se můžete vystavit riziku jejich trvalého poškození.
Domácí péče o bavlněné koberce je prostá. Pravidelné týdenní vysávání ideální s klepací hlavicí mu neublíží po celá desetiletí. Přírodní rostlinná barviva, hustá vazba a přírodní mastnota panenské vlny poskytují ochranu, takže většina nečistot do koberce vůbec nepronikne. V základech se mohou časem usazovat pouze nejmenší částice písku a prachu. Aby se z koberce odstranily i ty nejmenší prachové částice, doporučuje se hloubkově čistit koberec za každých 2-3 roků u odborníků – profesionální čistírně přírodních koberců.
V případě, že se bavlněný koberec dostane do kontaktu pouze s vodou, obvykle jej stačí důkladně vysušit z obou stran. Bavlna je obzvláště citlivá na vlhko. Proto je třeba dávat pozor, abyste rozlitými tekutinami koberec nezničili. Případné rozlité tekutiny je tak třeba okamžitě setřít savým bavlněným hadříkem. Koberec se bude na mokrém místě několik dní zvedat, protože osnova se vlivem vlhkosti rozpíná. Jakmile vlhkost z koberce unikne, osnova se opět usadí a koberec se nezmění. Je třeba se vyvarovat silného tření skvrn od vody za sucha nebo používání čisticích prostředků, protože obojí může bavlněný koberec poškodit. V případě skvrn od kávy nebo koly byste měli co nejdříve kontaktovat odborníka. Skvrnu můžete ošetřit sami pomocí vlažné vody a prostředku na mytí nádobí. Předtím byste však měli požádat o radu odborníka.
V čistírně koberců preferujeme použití suchého pěnového čištění s vynikajícím čistícím účinkem, jenž je šetrný vůči barvám a vláknu ohleduplný k šamponování textilních podlahovin z přírodních vláken, čalounění a potahů stěn. Obsahuje vysoce kvalitní aktivní čistící substance a speciální Anti-Soiling komponenty, které zabraňují zvýšenému opětovnému znečištění ošetřené plochy. Neobsahuje bělidla ani optické zjasňovače, nezpůsobí žádné změny barev. Pěnové čištění je obzvláště vhodné pro čištění přírodních a orientálních koberců citlivých na vlhkost (např. z vlny, hedvábí, kokosu, bavlny, sisalu, lýka).
Profesionální čistírna koberců a poskytovaná renomovaná údržba bavlněných koberců prostřednictvím odborně způsobilému technologickému postupu přináší jistotu, že se váš bavlněný koberec nesrazí, nevybledne, a dokonce nebude vykazovat žádné poškození.
- Většinu nečistot a prachu z bavlněného koberce nejprve odstraníme ručně šetrným strojovým zařízením, namísto toho, abychom jej prohnali agresivním zařízením, které může váš drahocenný koberec poškodit.
- V závislosti na materiálu vašeho bavlněného koberce použijeme specializovaný odstraňovač skvrn, který skvrny důkladně odstranění či zredukuje dle stavu koberce.
- V závislosti na materiálu bude váš koberec buď vyčištěn ve vodní lázni a následně vyčištěn chemicky s použitím speciálních „WOOL SAFE“ chemických čističů a pěnových čističů na bázi suché pěny.
- Bavlněné koberce poté co nejlépe vysušíme, abychom je zbavili přebytečné vlhkosti a dáme jej vyschnout a vypneme jej.
- Nakonec bavlněný koberec důkladně dezinfikujeme a impregnujeme a po důkladné zkontroluje jej zabalíme a připravíme jej k předání či k převozu k Vám.
Závěrem lze říci, že je vždy lepší nechat si bavlněné koberce vyčistit profesionálem, než se o to pokoušet svépomocí. Čím větší je totiž pravděpodobnost chyby, tím více se Váš koberec poškodí či může lokálně znehodnotit a to i nevratně.